PROSTE RECEPTY JAK LOKATOR MOŻĘ OSZCZĘDZAĆ CIEPŁO I PŁACIĆ MNIEJ ZA OGRZEWANIE

PROSTE RECEPTY JAK LOKATOR MOŻĘ OSZCZĘDZAĆ CIEPŁO I PŁACIĆ MNIEJ ZA OGRZEWANIE
W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym wszyscy jako mieszkańcy zastanawiamy się jak oszczędzać i płacić mniej za ciepło. Istnieją metody, które nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych, a jedynie pewnej konsekwencji i stanowczej, świadomej postawy w “gospodarowaniu” ciepłem.

 Reguluj temperaturę za pomocą zaworu termostatycznego.

Dzięki termostatowi możemy sterować ilością wody w instalacji grzewczej, czyli mniejszać lub zwiększać ilość ciepła dostarczanego do pomieszczenia i tym samym mieć wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. W przypadku dłuższej nieobecności w mieszkaniu zawór termostatyczny powinien być przykręcony do minimum, nie mniej jednak niż do temperatury 16°C. Wychłodzenie mieszkania poniżej tej temperatury może mieć negatywny wpływ na budynek, jego zawilgocenie i zagrzybienie. Warto również wiedzieć, że całkowite wyłączanie i ponowne włączanie ogrzewania zwykle skutkuje wyższymi opłatami za energię cieplną niż utrzymanie minimalnej, stałej temperatury w pomieszczeniu. 

 

Efektywnie wietrz mieszkanie.

Najlepsza i najskuteczniejsza jest szybka wymiana powietrza w mieszkaniu. Przed wietrzeniem należy całkowicie zamknąć zawór termostatyczny przy grzejniku i odczekać ok. 10 min. Po tym czasie można na krótko, szeroko otworzyć okno. Jeśli wietrzymy uchylając okno na dłużej, następuje stały spadek temperatury, a zawór termostatyczny na który oddziaływuje zimne powietrze otwiera się i maksymalnie oddaje ciepło przez grzejnik.

 

Nie zasłaniaj grzejników.

Nie należy zastawiać grzejników meblami, zasłonami czy suszonym praniem ponieważ blokuje to swobodny przepływ ciepła w dalsze części pomieszczenia. W takim przypadku ogrzane powietrze zbiera się w okolicy grzejnika co wiąże się ze wzrostem zużycia ciepła i sytuacją w której ciepło z powodu utrudnionej cyrkulacji powietrza jest tylko w pobliżu grzejnika.

 

Zamontuj ekrany za grzejnikowe.

Ekrany chronią przed bezpośrednim nagrzewaniem ściany przy grzejniku i ucieczką ciepła na zewnątrz. Widać to zwłaszcza, jeśli grzejnik schowany jest we wnęce. Ekran ma za zadanie odbijać promieniowanie cieplne i izolować nie dopuszczając do nadmiernego i nie potrzebnego ogrzewania ściany.

 

Korzystaj ze słońca.

W okresach przejściowych wykorzystaj położenie budynku i jego nasłonecznienie. W ciągu dnia, kiedy pomieszczenie jest ogrzewane przez promienie słoneczne, nie zasłaniaj okien.

 

Oszczędzaj ciepło w częściach wspólnych budynku.

Jeśli zauważysz usterki w budynku: brak szyb na klatkach schodowych, suszarniach, pralniach, piwnicach; nie domykające się drzwi wejściowe; ubytki w izolacji instalacji centralnego ogrzewania należy je jak najszybciej zgłosić u Administratora budynku.